Mercedes-Benz EQV: elektryczny, wszechstronny, inteligentny

HOMEAktualności • Mercedes-Benz EQV: elektryczny,...

29 marca 2021

• Zerowa lokalna emisja: Mercedes-Benz EQV to pierwszy elektryczny minivan klasy premium z trójramienną gwiazdą i pierwszy model EQ od Mercedes-Benz Vans

• Elektryczna Inteligencja: ekosystem uwzględniający inteligentną nawigację oraz usługi łącznościowe sprawia, że ​​EQV jest idealnym towarzyszem na co dzień i buduje zaufanie do mobilności elektrycznej

• Maksymalna wszechstronność: EQV łączy w sobie wszystkie mocne strony Klasy V z zaletami napędu elektrycznego i nadaje się zarówno do użytku prywatnego, jak i biznesowego

Mercedes-Benz EQV (zużycie energii w cyklu mieszanym: 28,2 kWh/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 0 g/km)[1] to pierwszy MPV klasy premium marki Mercedes-Benz z napędem wyłącznie elektrycznym. Podczas międzynarodowego testu dziennikarskiego w Wiedniu – mieście, które jest jednym z europejskich pionierów mobilności elektrycznej – EQV po raz pierwszy zaprezentował swoje mocne strony na drogach. Pojazd łączy wszechstronność Klasy V z korzyściami wynikającymi z zerowej lokalnej emisji. Ponadto EQV należy do ekosystemu elektromobilności, obejmującego inteligentną nawigację, która aktywnie zarządza zasięgiem, oraz usługami łącznościowymi. Centrum sterowania stanowi system informacyjno-rozrywkowy MBUX (Mercedes-Benz User Experience). EQV wyznacza również standardy w swojej klasie dzięki zasięgowi 356 km[2] [3] kilometrów i szerokiemu spektrum zastosowań, spełniającym różnorodne potrzeby klientów.

Akumulator w EQV jest zainstalowany pod podłogą, co oszczędza miejsce, chroni baterię przed uszkodzeniami i ma korzystny wpływ na środek ciężkości pojazdu. Dzięki temu model ten oferuje taką samą wszechstronność i funkcjonalność wnętrza, jak jego konwencjonalnie zasilana „siostra”, Klasa V. Liczne konfiguracje ustawień foteli sprawiają, że pojazd może przewieźć nawet osiem osób oraz oferuje spory i ustawny bagażnik do 1410 litrów. EQV doskonale nadaje się do zastosowań rodzinnych i rekreacyjnych, a także do użytku jako prestiżowy pojazd firmowy lub hotelowy van.

Elektryczny MPV z gwiazdą powstaje w fabryce Mercedes-Benz w Vitorii (Hiszpania), gdzie produkowana jest także Klasa V z konwencjonalnym napędem. Dzięki temu można bardziej elastycznie reagować na zamówienia klientów.

Potężny napęd

Oprócz wysokiego poziomu funkcjonalności, EQV daje również dużo radości z jazdy, a maksymalny moment obrotowy 362 Nm zapewnia wyjątkową siłę uciągu. Silnik elektryczny ma szczytową moc 150 kW (204 KM) i stałą 70 kW (95 KM), dzięki czemu EQV jest płynny i cichy w prowadzeniu, a jednocześnie wyjątkowo zwrotny – nie tylko ze względu na niski środek ciężkości. Energię dostarcza chłodzony wodą akumulator litowo-jonowy o pojemności użytkowej 90 kWh.

Aby zapewnić wyjątkowo płynną jazdę, dostępne jest opcjonalne zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC z automatyczną kontrolą poziomu. W razie potrzeby system może zwiększyć prześwit, a także obniżyć go przy wyższych prędkościach, zmniejszając w ten sposób opór powietrza, co ma pozytywny wpływ na zużycie energii, a tym samym zasięg.

Elektryczna Inteligencja

EQV jest częścią ekosystemu mobilności elektrycznej, który pomaga kierowcy dotrzeć do celu bez obawy o zasięg. Kluczem do tego jest innowacyjny system multimedialny MBUX i aplikacja Mercedes me. Wszystkimi wskaźnikami i ustawieniami właściwymi dla EQ użytkownik steruje poprzez 10,25-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości z menu MBUX EQ. Dzięki Elektrycznej Inteligencji można na przykład aktywować zdalne ustawienie żądanej temperatury wnętrza przed podróżą, regulować ustawienia ładowania i obsługiwać nawigację oraz funkcje Mercedes me Charge.

Elektryczna Inteligencja uruchamia się, gdy tylko użytkownik zacznie planować podróż – albo przez MBUX w samym pojeździe, albo z wyprzedzeniem za pośrednictwem aplikacji Mercedes me. Oznacza to, że wycieczkę z rodziną można zaplanować przy stole podczas śniadania, po prostu wybierając miejsce docelowe i żądany czas odjazdu – a na podróżnych będzie czekała kabina o komfortowej temperaturze. Na starcie MBUX aktualizuje trasę przesłaną do pojazdu przez aplikację na podstawie wielu czynników, takich jak aktualne dane o ruchu i pogodzie, topografia trasy, aktualny zasięg i dostępne stacje ładowania.

Inteligentne planowanie tras

Inteligentny system nawigacji zawsze wybiera zoptymalizowaną trasę z jak najmniejszą liczbą postojów na ładowanie i krótkimi czasami ładowania. Uwzględnia również przewidywany czas ładowania, preferując stacje szybkiego ładowania, a także wstępnie kondycjonując akumulator w ramach przygotowań do tego procesu. Pozostały zasięg jest na bieżąco aktualizowany podczas podróży. System natychmiast reaguje na zmiany, np. gdy kierowca zmieni styl jazdy, co ma wpływ na zużycie energii. Funkcja wyświetlania zasięgu na mapie zapewnia proste i niezawodne planowanie tras zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych. Kierowca od razu widzi pozostały zasięg.

Wygodne ładowanie

EQV jest standardowo dostępny z możliwością wyboru ładowania prądem zmiennym (AC) w domu lub w publicznych stacjach ładowania o mocy do 11 kW, a także prądem stałym (DC) na stacjach szybkiego ładowania o mocy do 110 kW. Funkcja szybkiego ładowania oznacza, że ​​np. taksówkarze i kierowcy obsługujący trasy z hoteli na lotniska mogą często ładować baterie między kursami lub w trakcie przygotowywania pojazdu, nie tracąc czasu. Możliwe jest również zdefiniowanie stanu zużycia energii, przy którym EQV zaleca następne doładowanie, lub zasięgu, jaki ma pozostać po przybyciu do celu.

Mercedes me Charge zapewnia dostęp do publicznych stacji ładowania ponad 300 operatorów, w tym do punktów szybkiego ładowania IONITY. Zarejestrowani klienci przed rozpoczęciem ładowania identyfikują się za pośrednictwem MBUX, aplikacji Mercedes me lub karty Mercedes me Charge – cała reszta, w tym płatności, odbywa się automatycznie.

Wydajne programy rekuperacji i jazdy

Odzyskiwanie energii podczas hamowania i wytracania prędkości (rekuperacja) zapewnia zoptymalizowaną i wydajną jazdę. Intensywność rekuperacji można ustawić indywidualnie za pomocą manetek umieszczonych za kierownicą. Kierowcy mają do wyboru pięć poziomów rekuperacji:

• W trybie DAuto EQV dostosowuje poziom rekuperacji dynamicznie i przewidująco w zakresie od 0 do -2 m/s², na podstawie danych dostarczonych przez asystentów bezpieczeństwa, kamerę i nawigację.

• W trybie D+ EQV swobodnie się toczy (jazda „na luzie”) bez rekuperacji (0 m/s2).

• W trybie D EQV zwalnia z siłą rekuperacji porównywalną z konwencjonalnym hamowaniem silnikiem (-0,6 m/s2).

• W trybie D- siła rekuperacji wzrasta do -1,5 m/s2.

• W trybie D- – silnik elektryczny zapewnia maksymalną siłę rekuperacji -2 m/s2. W tym trybie można korzystać z tzw. jazdy przy użyciu jednego pedału..

Istnieją również cztery programy jazdy, które umożliwiają wybór między maksymalnym komfortem a maksymalnym zasięgiem:

• Standardowe ustawienie Comfort zapewnia pełną moc napędu 150 kW i maksymalny moment obrotowy 362 Nm w połączeniu z wysoką wydajnością ogrzewania i klimatyzacji.

• Program Eco oferuje dobre ogrzewanie i klimatyzację, zoptymalizowany zasięg i moc wyjściową 100 kW (150 kW z kickdownem) z maksymalnym momentem obrotowym 293 Nm.

• Program Eco+ jest skonfigurowany pod kątem maksymalnego zasięgu. Moc wyjściowa to 80 kW (150 kW z kickdownem) z maksymalnym momentem obrotowym 293 Nm. Moc ogrzewania i klimatyzacji są znacznie ograniczone.

• Program Sport kładzie nacisk na najlepszą reakcję podczas sportowej jazdy. Daje 150 kW mocy silnika i maksymalny moment obrotowy 362 Nm w połączeniu ze jeszcze bardziej dynamicznym przyśpieszeniem oraz wydajnym ogrzewaniem i klimatyzacją.

Pojazdy wyposażone w zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC mają również funkcję podnoszenia Lift, która unosi pojazd przy niskich prędkościach, zapewniając większy prześwit.

Dane technicznie

  EQV 300 długi EQV 300 ekstra długi
Klasa energetyczna A+ A+
Emisja CO2 0 g/km 0 g/km
Zużycie energii łącznie 28,2 kWh/100 km 28,3 kWh/100 km
Zasięg 356 km 353 km
Standard ładowania CCS CCS
Czas ładowania za pomocą Wallbox lub publicznych stacji ładowania (ładowanie AC, 11 kW) <10 h=”” 0=”” 100=”” p=””> <10 h=”” 0=”” 100=”” p=””>
Czas ładowania na stacjach szybkiego ładowania (DC, 110kW) ok. 45 min. (10–80%) ok. 45 min. (10–80%)
Napięcie ładowania 400 V 400 V
Napęd Na przednią oś Na przednią oś
Moc (szczytowa) 150 kW (204 KM) 150 kW (204 KM)
Moc (ciągła) 70 kW (95 KM) 70 kW (95 KM)
Maks. moment obrotowy 362 Nm 362 Nm
Maksymalna prędkość 140 km/h (opcja)160 km/h (standard) 140 km/h (opcja)

160 km/h (standard)

Typ akumulatora wysokiego napięcia Litowo-jonowy, chłodzony wodą Litowo-jonowy, chłodzona wodą
Pojemność baterii (użyteczna) 90 kWh 90 kWh
Pojemność baterii (instalowana) 100 kWh 100 kWh
Producent baterii CATL CATL
Długość pojazdu 5,140 mm 5,370 mm
Rozstaw osi 3,200 mm 3,430 mm
Bagażnik (maks.) 1,030 litrów 1,410 litrów
Liczba miejsc 6–8 6–8
Dopuszczalna masa całkowita 3,500 kg 3,500 kg

[1] Zużycie energii elektrycznej zostało określone na podstawie dyrektywy2017/1151/UE. Zużycie energii zależy od konfiguracji pojazdu.

[2] Zasięg został określony na podstawie dyrektywy2017/1151/UE. Zasięg zależy od konfiguracji pojazdu.

[3] Rzeczywisty zasięg zależy ponadto od indywidualnego stylu jazdy, warunków drogowych i natężenia ruchu, temperatury zewnętrznej, użycia klimatyzacji / systemu ogrzewania itp. i może się różnić.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz eksperta? Napisz do nas
a odpowiednia osoba się z Tobą skontaktuje

Media społecznościowe

Śledź nas w internecie