Nowy Mercedes-Benz Citan Furgon – pojemny i wygodny

HOMEAktualności • Nowy Mercedes-Benz Citan...

24 marca 2022

Jeśli szukasz przestronnego samochodu dostawczego, który umożliwia bezproblemową i zwrotną jazdę także w mieście, nowy Citan to właściwy wybór. Przy kompaktowych wymiarach zewnętrznych duża ilość miejsca w środku robi wrażenie. Inne jego zalety to typowy dla pojazdów z oferty Mercedes-Benz Vans wysoki poziom bezpieczeństwa i solidność wykonania. W naszym cyklu testów konsumenckich Citana w wersji Furgon sprawdził pan Grzegorz Blechinger, przedsiębiorca działający w branży części zamiennych do maszyn rolniczych, prowadzący swą firmę w podkoszalińskich Niekłonicach.

Grzegorz Blechinger wobec służącego do pracy samochodu ma konkretne wymagania. Musi on być jednocześnie wytrzymały, bezproblemowy w bieżącym utrzymaniu, ekonomiczny w eksploatacji, pakowny i wygodny. Trudno się dziwić – rocznie przejeżdża w interesach nawet 80 000 km. Śmiało można powiedzieć, że często auto staje się dla pana Grzegorza po trosze biurem, po trosze domem: – Latem, w sezonie żniwnym, spędzam za kierownicą nawet po kilkanaście godzin dziennie – wyjaśnia. – Każdy z klientów oczekuje natychmiastowej reakcji, trudno cokolwiek odłożyć na „jutro”.

Pierwsza rzucająca się w oczy obserwacja, którą podzielił się z nami pan Grzegorz, to duże zmiany w nowym Citanie w stosunku do jego poprzedniej generacji: – Nie ma najmniejszych wątpliwości, że to Mercedes – przekonuje nasz rozmówca. – Kabina jest teraz wewnątrz bardzo komfortowa, ergonomiczna, ładnie wykończona, wyposażona niczym w „osobówce”. Możliwe jest skonfigurowanie auta zgodnie z własnymi preferencjami, co bardzo mi odpowiada.

Warto podkreślić, że nowy Citan został zwycięzcą międzynarodowego plebiscytu Van of the Year Award 2022. O prestiżowym tytule, w uznaniu efektywności, bezpieczeństwa i ekologiczności modelu, zdecydowało 25-osobowe jury złożone z dziennikarzy branżowych z prawie wszystkich krajów europejskich. Przetestowali oni i ocenili 14 nowych modeli w segmencie lekkich samochodów użytkowych. Werdykt był jednogłośny, co rzadko się w historii konkursu dotychczas zdarzało.

Najważniejsze są jednak cechy użytkowe, bo mamy przecież do czynienia z samochodem, który ma służyć do pracy. Przestrzeń ładunkowa w nowym Citanie Furgonie ma niską krawędź załadunku i jest łatwo dostępna (dzięki dużej szerokości przestrzeni ładunkowej między nadkolami można np. łatwiej przemieszczać palety). Standardowo załadunek Citana Furgon odbywa się przez asymetryczne, dwuskrzydłowe drzwi tylne (ich skrzydła drzwi można zablokować pod kątem 90 stopni, a nawet rozchylić do 180 stopni na boki pojazdu). Dostępne na życzenie nabywcy są drzwi przesuwne po lewej i po prawej stronie oraz okna w drzwiach tylnych albo tylna klapa z oknem.

O elastyczności nowego Citana Furgon świadczy na przykład przestrzeń dla pasażerów z przodu: jeśli częściej jeździmy w trójkę, możemy zamówić dwuosobową kanapę pasażera. Jeśli od czasu do czasu potrzebujemy więcej miejsca na ładunek, opcjonalny składany przedni fotel pasażera z kratką oddzielającą umożliwia załadunek także długich przedmiotów.

Wyposażenie z zakresu informacji i rozrywki w nowym Citanie obejmuje rozwiązania na prawie każdą okazję: chcesz szybciej dotrzeć do celu dzięki aktualnym informacjom o ruchu drogowym i naładować bezprzewodowo swoje urządzenie mobilne? A może chcesz obsługiwać opcjonalny system multimedialny MBUX za pomocą ekranu dotykowego o wysokiej rozdzielczości, przycisków na kierownicy wielofunkcyjnej lub poleceń głosowych? Wszystko jest możliwe. Nowością są również usługi łączności Mercedes me, które otwierają niemal nieograniczone możliwości w dziedzinie informacji i rozrywki oraz dodatkowo podnoszą poziom bezpieczeństwa w małym samochodzie dostawczym.

Grzegorz Blechinger podsumowuje: – Biorę poważnie pod uwagę zakup tego samochodu w miejsce obecnie używanego. Spełnia moje oczekiwania zarówno od strony użytkowej, jak i komfortu prowadzenia. Myślę, że w pracy mnie nie zawiedzie, a to jest najważniejsze.

 

Informacje ładunkowe
Powierzchnia przestrzeni ładunkowej: 2,35 m2
Pojemność przestrzeni ładunkowej (wariantowo): od 2,5 m3 do  2,9 m3
Długość przestrzeni ładunkowej: 1 806 mm (z możliwością przewożenia wąskich przedmiotów o długości do 3 m, o ile w kabinie nie zostało zamontowane trzeci fotel)
Maksymalna ładowność: 749 kg

Przykładowo – nowy model Mercedes-Benz Citan Tourer można nabyć w programie Flexi Leasing już od 2 331,21 PLN netto miesięcznie (okres 48 miesięcy, wstępna wpłata leasingowa 25%, wykup pojazdu 1%).

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz eksperta? Napisz do nas
a odpowiednia osoba się z Tobą skontaktuje

Media społecznościowe

Śledź nas w internecie